Ultimi post naturalistici
Bor "Pod Pajączkiem" zaprasza na lekką kolację.
Serek wiejski z rzodkiewką, ogórkiem zielonym i szczypiorkiem.
Serek wiejski z rzodkiewką, ogórkiem zielonym i szczypiorkiem.
JAN BRZECHWA "JEŻ"

Idzie jeż, idzie jeż,
Może ciebie pokłuć też !
.
Pyta wróbel :
"Panie jeżu, Co to pan ma na kołnierzu ?”
.
"Mam ja igły, ostre igły,
Bo mnie wróble nie ostrzygły !”
.
Idzie jeż, idzie jeż,
Może ciebie pokłuć też !
.
Zobaczył jeża młody szczygieł :
"Po co panu tyle igieł ?"
.
"Mam ja igły, ostre igły,
Żeby kłuć niegrzeczne szczygły !”
.
Sroka też ma kłopot świeży :
"Po co pan się tak najeżył ?”
.
"Mam ja igły, ostre igły,
Będę z igieł robił widły !”
.
Wzięła sroka nogi za pas :
"Tyle wideł! Taki zapas !”
.
W dziesięć chwil już była na wsi :
"Ludzie moi najłaskawsi,
Otwierajcie drzwi sosnowe,
Dostaniecie widły nowe !”
Show more

Idzie jeż, idzie jeż,
Może ciebie pokłuć też !
.
Pyta wróbel :
"Panie jeżu, Co to pan ma na kołnierzu ?”
.
"Mam ja igły, ostre igły,
Bo mnie wróble nie ostrzygły !”
.
Idzie jeż, idzie jeż,
Może ciebie pokłuć też !
.
Zobaczył jeża młody szczygieł :
"Po co panu tyle igieł ?"
.
"Mam ja igły, ostre igły,
Żeby kłuć niegrzeczne szczygły !”
.
Sroka też ma kłopot świeży :
"Po co pan się tak najeżył ?”
.
"Mam ja igły, ostre igły,
Będę z igieł robił widły !”
.
Wzięła sroka nogi za pas :
"Tyle wideł! Taki zapas !”
.
W dziesięć chwil już była na wsi :
"Ludzie moi najłaskawsi,
Otwierajcie drzwi sosnowe,
Dostaniecie widły nowe !”
CIASTO SZYSZKOWY KRÓL

Ciasto Szyszkowy Król to połączenie dmuchanego ryżu,
pokruszonych ciasteczek i czekoladowej masy.
Ten prosty deser jest przepyszny i nie wymaga pieczenia.
Można podać Szyszkowego Króla z kremem
lub polanego rozpuszczoną czekoladą.
Efektowny deser zachwyci każdego łasucha!
.
SKŁADNIKI
NA CIASTO z preparowanego ryżu :
* 1 szklanka dmuchanego ryżu
* 2 filiżanki pokruszonych herbatników
* 200 g czekolady belgijskiej lub deserowej, posiekanej
* 1 puszka (395g) słodzonego mleka skondensowanego
* 4 łyżki (60 g) masła
.
kwadratowa forma o wymiarach 20x20 cm
.
NA KREM do ciasta :
* 500 ml mleka
* 1 budyń waniliowy bez cukru
* 1 czubata łyżka mąki pszennej
* 150 g masła
* 2 łyżki cukru pudru
* 1 szczypta soli
* 1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej
* 1/2 łyżeczki kakao w proszku
.
DO DEKORACJI :
* cukiereczki lub posypka
* kandyzowana skórka pomarańczowa
.
PRZYGOTOWANIE :
1. Formę wyłożyć pergaminem lub folią spożywczą.
2. W dużej misce wymieszać dmuchany ryż z okruchami herbatników.
3. Połamaną czekoladę oraz masło przełożyć do szklanej miski. Rozpuścić w mikrofalówce.
4. Do rozpuszczonej czekolady i masła dodać skondensowane mleko słodzone. Zmiksować razem na jednorodną masę.
5. Masę wlać do mieszaniny ryżu i herbatników. Wymieszać.
6. Przygotowaną jeszcze ciepłą masę przełożyć do foremki. Wyrównać powierzchnię. Ostudzić. Następnie schłodzić w lodówce.
7. Przed podaniem przygotować dwa rodzaje kremu. Rozmieszaj sproszkowaną mieszankę na budyń oraz mąkę w 1/2 szklanki mleka. Pozostałe mleko zagotuj. Do gotujacego się mleka dodaj mieszaninę budyniową oraz szczyptę soli. Zagotuj, cały czas mieszając. Masę odstaw do ostygnięcia.
8. W misce utrzyj miękkie masło z cukrem na puszystą masę. Do masy dodawaj po 1 łyżce ostudzonego budyniu i miksuj do wyczerpania składnika oraz uzyskania puszystego kremu.
9. Połowę kremu przełóż do szprycy lub worka cukierniczego z tylką. Do drugiej połowy kremu odać kawę rozpuszczalną oraz kakao. Zmiksuja na jednorodną masę. Krem przełóż do drugiej szprycy lub worka cukierniczego.
10. Wierzch ciasta udekoruj dwoma rodzajami kremu, cukiereczkami oraz kandyzowaną skórką pomarańczy. Smacznego !
.
Przepis pochodzi ze strony : https://beszamel.se.pl/przepisy/ciasta-na-pocieszenie/ciasto-szyszkowy-krol-smaczny-deser-bez-pieczenia-re-tTnt-JHaM-fnsZ.html
Show more

Ciasto Szyszkowy Król to połączenie dmuchanego ryżu,
pokruszonych ciasteczek i czekoladowej masy.
Ten prosty deser jest przepyszny i nie wymaga pieczenia.
Można podać Szyszkowego Króla z kremem
lub polanego rozpuszczoną czekoladą.
Efektowny deser zachwyci każdego łasucha!
.
SKŁADNIKI
NA CIASTO z preparowanego ryżu :
* 1 szklanka dmuchanego ryżu
* 2 filiżanki pokruszonych herbatników
* 200 g czekolady belgijskiej lub deserowej, posiekanej
* 1 puszka (395g) słodzonego mleka skondensowanego
* 4 łyżki (60 g) masła
.
kwadratowa forma o wymiarach 20x20 cm
.
NA KREM do ciasta :
* 500 ml mleka
* 1 budyń waniliowy bez cukru
* 1 czubata łyżka mąki pszennej
* 150 g masła
* 2 łyżki cukru pudru
* 1 szczypta soli
* 1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej
* 1/2 łyżeczki kakao w proszku
.
DO DEKORACJI :
* cukiereczki lub posypka
* kandyzowana skórka pomarańczowa
.
PRZYGOTOWANIE :
1. Formę wyłożyć pergaminem lub folią spożywczą.
2. W dużej misce wymieszać dmuchany ryż z okruchami herbatników.
3. Połamaną czekoladę oraz masło przełożyć do szklanej miski. Rozpuścić w mikrofalówce.
4. Do rozpuszczonej czekolady i masła dodać skondensowane mleko słodzone. Zmiksować razem na jednorodną masę.
5. Masę wlać do mieszaniny ryżu i herbatników. Wymieszać.
6. Przygotowaną jeszcze ciepłą masę przełożyć do foremki. Wyrównać powierzchnię. Ostudzić. Następnie schłodzić w lodówce.
7. Przed podaniem przygotować dwa rodzaje kremu. Rozmieszaj sproszkowaną mieszankę na budyń oraz mąkę w 1/2 szklanki mleka. Pozostałe mleko zagotuj. Do gotujacego się mleka dodaj mieszaninę budyniową oraz szczyptę soli. Zagotuj, cały czas mieszając. Masę odstaw do ostygnięcia.
8. W misce utrzyj miękkie masło z cukrem na puszystą masę. Do masy dodawaj po 1 łyżce ostudzonego budyniu i miksuj do wyczerpania składnika oraz uzyskania puszystego kremu.
9. Połowę kremu przełóż do szprycy lub worka cukierniczego z tylką. Do drugiej połowy kremu odać kawę rozpuszczalną oraz kakao. Zmiksuja na jednorodną masę. Krem przełóż do drugiej szprycy lub worka cukierniczego.
10. Wierzch ciasta udekoruj dwoma rodzajami kremu, cukiereczkami oraz kandyzowaną skórką pomarańczy. Smacznego !
.
Przepis pochodzi ze strony : https://beszamel.se.pl/przepisy/ciasta-na-pocieszenie/ciasto-szyszkowy-krol-smaczny-deser-bez-pieczenia-re-tTnt-JHaM-fnsZ.html