We use cookies and similar technologies to keep Wildlife Pulse secure and working properly, and — with your consent — to remember preferences such as display theme. Essential cookies run without consent. Learn more in our Cookie Policy.
Cookie settings
Choose which cookie and storage categories you allow. Essential cookies are required for the service and cannot be disabled.
Necessary
Always on
Login session, CSRF protection, security, and remembered interface language.
Preferences
Remember display theme (light/dark) in your browser.
Analytics
Visit statistics and usage measurement (Google Analytics), only with your consent.
Zazdrość rodzi się z poczucia braku czegoś, czego Ty nie masz, a ma ktoś inny. Może to być jakieś osiągnięcie, rzecz lub atrybuty jak uroda czy popularność. Na zazdrość składa się:
...pragnienie czegoś, co ktoś ma;
...smutek, że ja tego nie mam;
...złość, która daje energię do zmiany Twojej dotychczasowej sytuacji.
Prawidłowo przeżywana zazdrość jest ważna i potrzebna. Pokazuje Ci Twoje pragnienia. I jeśli tylko podchodzisz do niej w zdrowy sposób, to jest to pozytywna i rozwojowa emocja, która motywuje Cię do zmian. Wyznacza Ci Twoje cele. Bez zazdrości nie wiedziałbyś do czego dążysz i gdzie chcesz być.
Nadmiarowa ("kopnięta") zazdrość
Natomiast nie zawsze zazdrość jest traktowana we właściwy sposób i wtedy mówimy o nadmiarowej lub w mojej terminologii “kopniętej” zazdrości. W takiej “kopniętej” zazdrości pojawia się dodatkowo lęk o to, że ja nie będę tak mieć, że ja nie jestem godna, aby tak mieć. Z “kopniętą” zazdrością wiąże się zazwyczaj niskie poczucie własnej wartości i poczucie niezasługiwania oraz szereg przekonań, które mówią Ci, że nie możesz osiągnąć tego, czego zazdrościsz innym. W dalszej perspektywie taka “kopnięta” zazdrość prowadzi do zawiści.
Czym jest zawiść?
Zawiść to uczucie polegające na niechęci do kogoś, kto osiągnął sukces i posiadł coś, czego sami pragniemy. Zawiść rodzi się z długotrwałej, niezaopiekowanej “kopniętej” zazdrości. W zawiści pojawia się złość, ale przede wszystkim bardzo dużo lęku podszytego ogromnym bólem i brakiem.
Zawiść jest informacją, że czujesz się niekompletny, niezadowolony z własnego życia i pragniesz zmian. Ale jednocześnie masz przekonanie, że te zmiany nie nastąpią, a w związku z tym, osoby wobec których jesteś zawistny też nie mogą mieć tego, czego im zazdrościsz.
Zawiść jest zawsze negatywna, bo jest skierowana przeciwko komuś. Zawiść może prowadzić nawet chęci zaszkodzenia drugiej osobie i do nienawiści. Zawiść jest już nawet o krok od nienawiści. Z tym, że nienawiść oprócz złości, smutku, lęku i poczucia braku ma w sobie jeszcze wstręt.
Mam nadzieję, że teraz łatwiej będzie Ci odróżnić zazdrość od zawiści i kiedy któraś z nich się pojawi, to z łatwością odpowiesz sobie na pytanie: “Co jest we mnie? Jak emocja do mnie przyszła?”. Pamiętaj, że wiedza o emocjach to dopiero pierwszy krok do pracy z nimi. Jednak bez niej też niewiele zdziałasz.
Jeśli chcesz więcej najnowszej wiedzy o emocjach, to ja zapraszam Cię do mojej platformy Emocji Moc. To jedyna w Polsce platforma o emocjach, na której już teraz znajdziesz kilkadziesiąt godzin merytorycznych materiałów o emocjach, a każdego miesiąca możesz podczas spotkań ze mną rozwijać konkretny obszar związany właśnie z emocjami.
Wszystko wskazuje na to, że w tym roku będzie niesamowity urodzaj orzechów laskowych w bieszczadzkich lasach.
Leszczyna pospolita (Corylus avellana) Fot. Marcin Scelina #las#Bieszczady#flora#dendrologia#leszczyna#Corylus
Skromne drugie śniadanie.
Dzikie czereśnie (Cerasus avium) na Pogórzu i w Bieszczadsch bardzo różnią się smakiem, kolorem, wielkością i terminem dojrzewania. W tym roku najszybsze dojrzały już w maju. Teraz owocują te, które zazwyczaj owocowały na początku lipca.
Fot. Marcin Scelina #las#Bieszczady#czereśnia
Larwa Biedronki azjatyckiej (Harmonia axyridis). W europie pierwszy raz zanotowana, a raczej sprowadzona do walki z mszycami w Ukrainie (wówczas ZSRR) w 1964r. W Polsce udokumentowano jej pierwsze pojawienie się w Poznaniu w 2006r. To zdjęcie zrobiłem kilka dni temu koło mojego bloku na Śląsku.
Gatunek bardzo ekspansywny, od 2020r odnotowywuje się ją w całej Polsce.
Co ważne, u ludzi alergia na biedronkę jest na poziomie 10%, a to bardzo dużo. Trzaba na nią uważać!
Szczególnie w postaci imago. Cytat z Wikipedii:
"Uciążliwą dla człowieka substancją wydzielaną przez stawy udowo-goleniowe biedronki jest żółta hemolimfa, a dokładniej zawarte w niej metoksypyrazyny. Wydzielina ta jest wystrzykiwana z tzw. gruczołów obronnych biedronek w przypadku zagrożenia lub przy zgnieceniu chrząszcza. Pozostawia trwałe plamy na przedmiotach"