Ruda i orzech
Latest wildlife posts
Zapraszam do rodzinnego Wałcza
#krajobrazy
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wa%C5%82cz
Wałcz – miasto w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim. Położone jest w środkowej części Pojezierza Południowopomorskiego nad jeziorem Raduń, Jeziorem Zamkowym i rzeką Pilcą. Wałcz jest powiatowym ośrodkiem administracyjnym, gospodarczym i kulturalnym, siedzibą urzędów i instytucji lokalnych oraz ósmym ośrodkiem miejskim województwa (pod względem liczby ludności).
Miasto królewskie lokowane w 1303 roku położone było w XVI wieku w województwie poznańskim. Pod koniec XVI wieku należało do starostwa wałeckiego.
Według danych GUS z 30 czerwca 2021 r., Wałcz liczył 24 802 mieszkańców i był pod względem liczby ludności ósmym miastem w województwie zachodniopomorskim. W Wałczu stacjonuje 100 Batalion Łączności, 104 Batalion Zabezpieczenia, 1 Regionalna Baza Logistyczna, a także ma siedzibę 107 Szpital Wojskowy.
Show more
#krajobrazy
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wa%C5%82cz
Wałcz – miasto w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim. Położone jest w środkowej części Pojezierza Południowopomorskiego nad jeziorem Raduń, Jeziorem Zamkowym i rzeką Pilcą. Wałcz jest powiatowym ośrodkiem administracyjnym, gospodarczym i kulturalnym, siedzibą urzędów i instytucji lokalnych oraz ósmym ośrodkiem miejskim województwa (pod względem liczby ludności).
Miasto królewskie lokowane w 1303 roku położone było w XVI wieku w województwie poznańskim. Pod koniec XVI wieku należało do starostwa wałeckiego.
Według danych GUS z 30 czerwca 2021 r., Wałcz liczył 24 802 mieszkańców i był pod względem liczby ludności ósmym miastem w województwie zachodniopomorskim. W Wałczu stacjonuje 100 Batalion Łączności, 104 Batalion Zabezpieczenia, 1 Regionalna Baza Logistyczna, a także ma siedzibę 107 Szpital Wojskowy.
O godzinie 9:08 Rangers (Opiekun) zważył pisklaka.
Mały rośnie i już w dłoni nie mieści się.
Mały rośnie i już w dłoni nie mieści się.
JAN BRZECHWA "CHRZĄSZCZ"

W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie
I Szczebrzeszyn z tego słynie.
.
Wół go pyta : "Panie chrząszczu,
Po co pan tak brzęczy w gąszczu ? ”
.
„Jak to - po co ? To jest praca,
Każda praca się opłaca ”.
.
"A cóż za to pan dostaje ? ”
.
"Też pytanie ! Wszystkie gaje,
Wszystkie trzciny po wsze czasy,
Łąki, pola oraz lasy,
Nawet rzeczki, nawet zdroje,
Wszystko to jest właśnie moje ! ”
.
Wół pomyślał : "Znakomicie,
Też rozpocznę takie życie”.
Wrócił do dom i wesoło
Zaczął brzęczeć pod stodołą
Po wolemu, tęgim basem.
A tu Maciek szedł tymczasem.
.
Jak nie wrzaśnie: "Cóż to znaczy ?
Czemu to się wół próżniaczy ? ! ”
"Jak to ? Czyż ja nic nie robię ?
Przecież właśnie brzęczę sobie ! ”
.
"Ja ci tu pobrzęczę, wole,
Dosyć tego ! Jazda w pole ! ”
.
I dał taką mu robotę,
Że się wół oblewał potem.
.
Po robocie pobiegł w gąszcze.
"Już ja to na chrząszczu pomszczę ! ”
.
Lecz nie zastał chrząszcza w trzcinie,
Bo chrząszcz właśnie brzęczał w Pszczynie.
Show more

W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie
I Szczebrzeszyn z tego słynie.
.
Wół go pyta : "Panie chrząszczu,
Po co pan tak brzęczy w gąszczu ? ”
.
„Jak to - po co ? To jest praca,
Każda praca się opłaca ”.
.
"A cóż za to pan dostaje ? ”
.
"Też pytanie ! Wszystkie gaje,
Wszystkie trzciny po wsze czasy,
Łąki, pola oraz lasy,
Nawet rzeczki, nawet zdroje,
Wszystko to jest właśnie moje ! ”
.
Wół pomyślał : "Znakomicie,
Też rozpocznę takie życie”.
Wrócił do dom i wesoło
Zaczął brzęczeć pod stodołą
Po wolemu, tęgim basem.
A tu Maciek szedł tymczasem.
.
Jak nie wrzaśnie: "Cóż to znaczy ?
Czemu to się wół próżniaczy ? ! ”
"Jak to ? Czyż ja nic nie robię ?
Przecież właśnie brzęczę sobie ! ”
.
"Ja ci tu pobrzęczę, wole,
Dosyć tego ! Jazda w pole ! ”
.
I dał taką mu robotę,
Że się wół oblewał potem.
.
Po robocie pobiegł w gąszcze.
"Już ja to na chrząszczu pomszczę ! ”
.
Lecz nie zastał chrząszcza w trzcinie,
Bo chrząszcz właśnie brzęczał w Pszczynie.
Słuchajcie Gospodarze. Codziennie o 12:50 chcę tu widzieć taką porcję mięska. Jak nie, to będziecie mieć przechlapane. Wezmę się za Wasze ptaszki.
#sikorkasosnówka Co jest bardziej okrąglutkie? Sosnóweczki czy tłuszczowe kuleczki? :grinning-face-with-smiling-eyes: