We use cookies and similar technologies to keep Wildlife Pulse secure and working properly, and — with your consent — to remember preferences such as display theme. Essential cookies run without consent. Learn more in our Cookie Policy.
Cookie settings
Choose which cookie and storage categories you allow. Essential cookies are required for the service and cannot be disabled.
Necessary
Always on
Login session, CSRF protection, security, and remembered interface language.
Preferences
Remember display theme (light/dark) in your browser.
Analytics
Visit statistics and usage measurement (Google Analytics), only with your consent.
Plamka Mazurka
Rzecz o sprawach ptasich piórem Marka Pióry podawana
OGÓLNE
200 lat kosa.....
Akurat mija równe 200 lat od czasu gdy pierwsze kosy podjęły się próby zimowania w obcych wówczas dla nich miastach. A konkretnie w Bambergu i w Erlangen. Nie wiem jak to się udało prekursorom, ale następnym pokoleniom kosów, które poszły tym samym śladem, musiało się powieść. O tym zaraz powiedzą statystyki.
Częściowa przeprowadzka (bo część tych ptaków w dalszym ciągu zamieszkuje lasy) spowodowała spore zainteresowanie ludzi. Dość szybko powstała legenda mówiąca o tym, że kosy, tak jak i kruki, były białe. Sczerniały od nocowaniach po kominach. Legenda o kosach i świętym Kevinie (tym od tej baby w pokrzywach) jest znacznie starsza. Mówi ona o tym, że w splecionych dłoniach świętego gniazdo założyły kosy.
Prawda, że piękna jest ta legenda?
Pomimo, że parki i ogrody kosy zaczęły zasiedlać późno, bo od drugiej połowy XIX wieku, to teraz są w nich w znacznie większych ilościach niż lasach. Jest to gatunek zdecydowanie liczny. Jego populację w Polsce szacuje się na jakieś 2,4-2,7 miliona par lęgowych i nadal ona wzrasta. Myślę, że my, zasłuchani w jego trele, też dobrze wyszliśmy na jego przeprowadzce. Choćby ze względu na ten jego fletowy, śpiew.
Imię: Giga
Rocznik: 2013
Obrączki: Niebieska z kodem 8K oraz żółta.
Rodzice: Fiona i Florek
Opis: Giga wykluła się w Głogowie. Wraz z pozostałą dwójką swojego rodzeństwa została zaobrączkowana dnia 7 czerwca 2013 roku. Ważyła wówczas 843g. Na przełomie czerwca oraz lipca Giga już latała. W lutym 2015 roku została zauważona w towarzystwie Franka na warszawskim PKiN. Odległość w linii prostej między Głogowem a Warszawą wynosi 340km. W tamtym roku do żadnego lęgu na PKiN nie doszło. Pojawiało się tam wtedy kilka samic, a samego gniazda broniła skutecznie Sawa, która odeszła od nas w maju 2015 roku. W miesiącach letnich na PKiN sytuacja się uspokoiła. Franek i Giga zawiązali parę. W roku 2016 przystąpili do lęgu na pałacu. Wychowali wówczas trójkę młodych Bazyla 5AT, Oriona 6AT, oraz Wawę 7AT . W następnych latach ze względu na remont iglicy para gniazdowała na innych budynkach w okolicy, w 2017 ich domem stał się WTT a w 2018 roku Spectrum tower. W 2019 roku Giga gniazdowała z Frankiem na WTT, wychowała z nim wówczas synka o imieniu Jimmy. Od 2020 roku para ponownie jest na PKiN.
Potomstwo:
PKiN 2016- Bazyl 5AT, Orion 6AT, oraz Wawę 7AT
WTT 2017- Samiczka 8 AY, 9 AY Azylek, Samiec 0 AY
Spectrum Tower 2018 - 3BK Spektra (znaleziona martwa w lesie pod Krakowem), 2BK Jura
WTT 2019 - Jimmy 5BW
PKiN 2020 - 9CD Wawer 8CD Syrena 9CD Śmigły (nie żyje)
Fotka przedstawia Gigę podczas obrączkowania w 2013 r.