Nieuwste natuurposts
Po Świętach

Po Świętach
po Świętach
co w nas
zostanie?
radość
życia?
zbędne
kilogramy?
myśli
lekkie
jak migdałów
płatki?
rozmów
strzępy
jak mazurki
słodkich?
Autorka zdjęcia: Olimpia
P.S. Olimpio, dziękuję Ci za inspirację :-)
Meer tonen

Po Świętach
po Świętach
co w nas
zostanie?
radość
życia?
zbędne
kilogramy?
myśli
lekkie
jak migdałów
płatki?
rozmów
strzępy
jak mazurki
słodkich?
Autorka zdjęcia: Olimpia
P.S. Olimpio, dziękuję Ci za inspirację :-)
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie
#okno na las#
W kalendarzu dni nietypowych dziś mamy dzień czosnku. A jak mowa o czosnku, to w lesie możemy spotkać czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum).
Dlaczego o nim piszemy?
🏻 ma podobne właściwości do czosnku pospolitego, można jeść wszystkie jego części - czyli jest dobry na różnego rodzaju infekcje, i świetnie sprawdza się jako dodatek do potraw;
🏻 spotkamy go w wilgotnych, cienistych lasach liściastych;
🏻 jest roślina nektarodajną, kwitnie w maju;
🏻 co ważne, jak nie najważniejsze w Polsce jest pod częściową ochroną, dlatego nie wolno go zrywać na jego naturalnych Jest jeden wyjątek: zbierać go mogą tylko podmioty które uzyskały specjalne zezwolenie regionalnych bądź Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska;
🏻 a te przetwory, które możecie znaleźć w sklepach pochodzą z prywatnych, sztucznych upraw. Wy też możecie założyć swoją uprawę, bo w internecie mnóstwo ofert z nasionami czosnku niedźwiedziego.
fot. Małgorzata Sowa
Meer tonen
#okno na las#
W kalendarzu dni nietypowych dziś mamy dzień czosnku. A jak mowa o czosnku, to w lesie możemy spotkać czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum).
Dlaczego o nim piszemy?
🏻 ma podobne właściwości do czosnku pospolitego, można jeść wszystkie jego części - czyli jest dobry na różnego rodzaju infekcje, i świetnie sprawdza się jako dodatek do potraw;
🏻 spotkamy go w wilgotnych, cienistych lasach liściastych;
🏻 jest roślina nektarodajną, kwitnie w maju;
🏻 co ważne, jak nie najważniejsze w Polsce jest pod częściową ochroną, dlatego nie wolno go zrywać na jego naturalnych Jest jeden wyjątek: zbierać go mogą tylko podmioty które uzyskały specjalne zezwolenie regionalnych bądź Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska;
🏻 a te przetwory, które możecie znaleźć w sklepach pochodzą z prywatnych, sztucznych upraw. Wy też możecie założyć swoją uprawę, bo w internecie mnóstwo ofert z nasionami czosnku niedźwiedziego.
fot. Małgorzata Sowa
Nadleśnictwo Niepołomice, Lasy Państwowe
#PracaLeśnika
#DrewnoJestZLasu
Puszcza Niepołomicka od wieków interesowała ludzi.
Mamy potwierdzenie obecności ludzi kilka tysięcy lat temu, głównie w celach łowieckich, gdyż znajdywaliśmy groty strzał.
Królowie również przybywali na łowy, ale także pobierali drewno na potrzeby choćby kopalni soli w Bochni, czy w Wieliczce.
I tak przez setki lat. Obecnie, poza rezerwatami i drzewostanami referencyjnymi w Puszczy pozyskuje się drewno, bo drewno jest nam potrzebne.
Gdy spotkacie drewno na składzie (jak na zdjęciu), to jest ono pomierzone i oznaczone.
Żeby znalazło się na składzie, najpierw musi być wycięte i wtedy powstaje zrąb.
Zrąb nie jest ładny i nie jest też na zawsze. Tam znów będzie posadzony las, i za kilka lat pojawi się młodnik, w którym chętnie przebywa zwierzyna leśna. Rozumiemy, że dla wielu osób zrąb powoduje negatywne wrażenie, bo jak wcześniej pisaliśmy nie jest ładny, jednak jest konieczny.
Czy można pozyskiwać drewno tylko zimą? Niestety nie, gdyż potrzeby przemysłu nie są możliwe do zabezpieczenia tylko w tym okresie. Wymagane są stałe dostawy surowca, co niesie konieczność prac przez cały rok.
Fot. M. Wieciech
Meer tonen
#PracaLeśnika
#DrewnoJestZLasu
Puszcza Niepołomicka od wieków interesowała ludzi.
Mamy potwierdzenie obecności ludzi kilka tysięcy lat temu, głównie w celach łowieckich, gdyż znajdywaliśmy groty strzał.
Królowie również przybywali na łowy, ale także pobierali drewno na potrzeby choćby kopalni soli w Bochni, czy w Wieliczce.
I tak przez setki lat. Obecnie, poza rezerwatami i drzewostanami referencyjnymi w Puszczy pozyskuje się drewno, bo drewno jest nam potrzebne.
Gdy spotkacie drewno na składzie (jak na zdjęciu), to jest ono pomierzone i oznaczone.
Żeby znalazło się na składzie, najpierw musi być wycięte i wtedy powstaje zrąb.
Zrąb nie jest ładny i nie jest też na zawsze. Tam znów będzie posadzony las, i za kilka lat pojawi się młodnik, w którym chętnie przebywa zwierzyna leśna. Rozumiemy, że dla wielu osób zrąb powoduje negatywne wrażenie, bo jak wcześniej pisaliśmy nie jest ładny, jednak jest konieczny.
Czy można pozyskiwać drewno tylko zimą? Niestety nie, gdyż potrzeby przemysłu nie są możliwe do zabezpieczenia tylko w tym okresie. Wymagane są stałe dostawy surowca, co niesie konieczność prac przez cały rok.
Fot. M. Wieciech
Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe
Nad wsią spokojną
Fot Darek Debinski
Nad wsią spokojną
Fot Darek Debinski